Organizacje pożyteczne społecznie według uznania ministra

opp1
Kategoria: Aktualności

Dotychczas ogólnie znane były wszystkim zasady dotyczące znalezienia się danego podmiotu trzeciego sektora na liście organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawniającej do zbierania na swoje cele statutowe 1% podatku od obywateli. Teraz się to zmieni.

Minister przywróci do łask

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i o Wolontariacie – donosi portal „PION”.
„Od chwili wejścia w życie ustawy odpowiedni minister będzie miał możliwość dopisywania do wykazu uprawnionych do zbierania 1% organizacji pożytku nawet, jeśli nie dopełniły one na czas obowiązków sprawozdawczych”.

Organizacje niezadowolone

Non Profit - hier geht es um mehr als GeldNiniejszym przepisom zdecydowanie sprzeciwia się środowisko organizacji pozarządowych. Bardzo wyraziście prezentuje się tu stanowisko Moniki Chrzczonowicz, przedstawicielki portalu NGO, która twierdzi, że wprowadzenie takich regulacji oznacza ręczne sterowanie listą OPP uprawnionych do otrzymywania 1% podatku. Chrzczonowicz uważa też, że nowelizacja spowoduje chaos informacyjny zarówno wśród organizacji, jak również na szczeblu ministerstwa i w gronie podatników, którzy w konsekwencji mogą stracić zaufanie do organizacji OPP. Przedstawicielka „NGO” twierdzi nawet, że ustawa w obecnym kształcie grozi możliwością nadinterpretacji i łamaniem przepisów zgodnie z prawem.

Przepisy na życzenie?

Czy jednak podmioty trzeciego sektora aby nie przyłożyły ręki do powstania takiej sytuacji prawnej? W 2011 roku ponad 1900 OPP zapomniało złożyć w terminie sprawozdania do MPiPS. Były płaczliwe usprawiedliwienia, były kwieciste elaboraty, były listy poparcia dla „tak ważnej inicjatywy”. Minister całkowicie niezgodnie z przepisami umieścił na liście uprawnionych te organizacje, które to u niego „wybłagały”. Tak więc teraz mamy jedynie usankcjonowanie tego bezprawia – komentuje pewien internauta, co niestety potwierdzają konkretne fakty, które ujawnia dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego, Andżelika Wardęga.

Każdego roku mamy wiele pism, postulatów, wystąpień organizacji, że z nie swojej winy i niezależnych przyczyn nie są w stanie złożyć w terminie takiego sprawozdania. Proponujemy, żeby minister mógł w tej sprawie podjąć decyzję, ale tylko w sytuacji, kiedy opóźnienie nastąpiło bez winy organizacji lub z przyczyn od niej niezależnych.


Ten artykuł nie posiada jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-Free

Dane rejestracyjne


KRS: 0000331465
NIP: 199-00-87-330
REGON: 160257189

Pomoc prawna

Jesteś osobą niepełnosprawną? Potrzebujesz pomocy prawnej?

Napisz do nas na prawnik@shamrock.org.pl, a my postaramy się rozwiązać Twój problem.


Kontakt do Szkoły Językowej Fundacji Shamrock

Koniecznie przeczytaj

opp1
 • Organizacje pożyteczne społecznie według uznania ministra
 • Dotychczas ogólnie znane były wszystkim zasady dotyczące znalezienia się danego podmiotu trzeciego sektora na liście organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawniającej do zbierania na swoje cele statutowe 1% podatku od obywateli. ... czytaj więcej...
  grant-mini
 • Organizacje pożyteczne społecznie według uznania ministra
 • Dotychczas ogólnie znane były wszystkim zasady dotyczące znalezienia się danego podmiotu trzeciego sektora na liście organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawniającej do zbierania na swoje cele statutowe 1% podatku od obywateli. ... czytaj więcej...
  mieszkanie
 • Czy mieszkania plus będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?
 • Plany rządu wyglądają ambitnie. Mające powstać mieszkania objęte programem Mieszkania Plus będą nie tylko tanie, ale także nowoczesne i... dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Postawienie tu znaku zapytania nie ... czytaj więcej...

  

  Partnerzy Fundacji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Shamrock