Planowane zmiany w orzecznictwie – co na to niepełnosprawni?

zus
Kategoria: Aktualności

– Trzeba odwrócić tę filozofię – nie opierać się na grupach niepełnosprawności, jej stopniu. Trzeba orzec, do czego ten człowiek jest zdolny, pokazać mu, gdzie może funkcjonować na rynku pracy; to jest metoda orzeczeń funkcjonalnych. (…) Do tego dochodzi system rehabilitacyjny. Jeśli mężczyzna, który ma 40 lat przeszedł zawał serca, to od razu po zabiegu powinna wchodzić kompleksowa rehabilitacja – lecznicza, psycholog, doradca zawodowy. Nie kierować go na rentę czy świadczenia długookresowe, tylko pokazywać możliwości nowej aktywności.
Takie słowa prezes ZUS-u – Gertrudy Uścińskiej dogłębnie „rozgrzały atmosferę” w środowisku związanym z niepełnosprawnością, czego dowodem jest ożywiona internetowa dyskusja na portalu niepełnosprawni.pl.

praca_reh_zawPomysł krytykowany

Pod artykułem opublikowanym we wspomnianym serwisie w niniejszym temacie pojawiło się aż 26 komentarzy niemal w stu procentach odnoszących się krytycznie względem planowanej reformy. Opiniotwórcy zwracali uwagę na różne aspekty dotyczące proponowanych zmian. Część z nich tu przytaczamy.

Czyli, jak rozumiem z wypowiedzi, jeżeli ktoś zachoruje lub dozna wypadku, od państwa nie otrzyma nic oprócz orzeczenia o zdolności do pracy i trenera pracy, który poklepie po plecach, powie kilka ciepłych słów w celu motywacji, i na siłę będzie szukał pracy – nieważne jakiej, byle była, bo trzeba się z tego rozliczyć i na siłę wypchną wszystkich do pracy – nieważne jaka praca, ważne aby była – niepokoi się jeden z internautów.

W kolejnym poście człowiek o tym samym nicku odnosi się jeszcze do kwestii przywracania do pracy.
…Pani chce przekwalifikować osobę po zawale. Owszem, da się, nie zaprzeczę. Niestety, niektórych grup nie da się uzdrowić. MPD z upośledzeniami, padaczki lekooporne, schizofrenie o ostrym przebiegu, zaniki mięśni, wodogłowia i dużo można wymieniać. Życie zweryfikuje całkowicie niepoważny nowy system.

Osoba podpisująca się jako Matka Niepełnosprawnego bierze w wątpliwość fakt, że główną rolę w procesie zmian odgrywa prezes ZUS-u – instytucji, której z zasady zależy przecież na redukcji uprawnionych do rent. Poddaje też w wątpliwość skład komisji orzekających, który i obecnie jest chybiony.

Jeżeli za system orzekania bierze się prezes ZUS, to wiem wszystko. Nie chodzi tu o dobro niepełnosprawnych, tylko o ograniczenie świadczeń. Jeden system orzekania byłby OK, ale tylko wtedy, gdyby orzekaniem zajmowały się osoby nie mające nic wspólnego z płatnikiem. Pytanie tylko, czy w takim systemie orzekania znajdą się osoby wszystkich specjalizacji? Dziś bywa tak, że np. o niepełnosprawności umysłowej orzeka chirurg, a o niepełnosprawności –powiedzmy z powodu chorób somatycznych – orzeka psychiatra (bo akurat tacy specjaliści są w danym zespole), czyli pomieszanie z poplątaniem.

Kolejny dyskutant mocno podkreśla konieczność zachowania praw nabytych dla posiadających już orzeczenie.
...Jeśli chodzi o wymianę orzeczeń starych wiele osób mówi, że prawo nie działa wstecz i myślę, że powinno się to uszanować. Jeżeli osoba otrzymała orzeczenie w roku np. 1998, 1994, 2003 itd., to znaczy, że na ten czas spełnia wymogi. W ustawie raczej za piękne oczy nikt nie dostał orzeczenia. Poza tym, jeżeli nie uszanujemy zasady prawo nie działa wstecz, to kiedyś możemy się doczekać sytuacji, że prawo też nie będzie szanowane w różnych dziedzinach życia! Jeżeli np. ktoś zdawał starą maturę, teraz jest nowa, to znaczy, że też musi jeszcze raz pisać nową, bo dawniej było inaczej? Lub jak ktoś zdawał dawniej na prawo jazdy, to też teraz ma stawać jeszcze raz, bo dawniej było inaczej? Lub jak np. kobiety miały 6 miesięcy urlopy macierzyńskie, teraz jest 12 miesięcy urlopu, czy teraz też zweryfikuje się te kobiety i da się 6 miesięcy ekstra, bo teraz inaczej?…

Pojawiły się także głosy wskazujące na trudności przy wprowadzaniu nowej reformy.
To ciągnie za sobą przestawienie się MOPS-u oraz innych tego typu instytucji… zasad przyznawania świadczeń np. przy zasiłku pielęgnacyjnym…zmiany wszystkich druków…
Za zmianą orzecznictwa trzeba zmienić ustawę o pomocy społecznej, zmianę prawa pracy, zmianę w służbie zdrowia. I wiele innych ustaw i rozporządzeń.

Z powyższego więc wnioskować można, że reforma orzecznictwa będzie dla wdrażających ją „ciężkim orzechem do zgryzienia”. Jaki będzie jej efekt? Co uda się wprowadzić, a czego nie? Na obecnym etapie jeszcze nie wiadomo.

 


Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-Free

Dane rejestracyjne


KRS: 0000331465
NIP: 199-00-87-330
REGON: 160257189

Pomoc prawna

Jesteś osobą niepełnosprawną? Potrzebujesz pomocy prawnej?

Napisz do nas na prawnik@shamrock.org.pl, a my postaramy się rozwiązać Twój problem.


Kontakt do Szkoły Językowej Fundacji Shamrock

Koniecznie przeczytaj

opp1
 • Organizacje pożyteczne społecznie według uznania ministra
 • Dotychczas ogólnie znane były wszystkim zasady dotyczące znalezienia się danego podmiotu trzeciego sektora na liście organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawniającej do zbierania na swoje cele statutowe 1% podatku od obywateli. ... czytaj więcej...
  grant-mini
 • Organizacje pożyteczne społecznie według uznania ministra
 • Dotychczas ogólnie znane były wszystkim zasady dotyczące znalezienia się danego podmiotu trzeciego sektora na liście organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawniającej do zbierania na swoje cele statutowe 1% podatku od obywateli. ... czytaj więcej...
  mieszkanie
 • Czy mieszkania plus będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?
 • Plany rządu wyglądają ambitnie. Mające powstać mieszkania objęte programem Mieszkania Plus będą nie tylko tanie, ale także nowoczesne i... dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Postawienie tu znaku zapytania nie ... czytaj więcej...

  

  Partnerzy Fundacji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Shamrock